Samozřejmě se mnou budete souhlasit, že lidé potřebují peníze. Ne proto, že by byly nějak významné takové peníze samy o sobě, ale proto, že se za ně dá koupit to, co lidé potřebují. A co by se nebýt peněz obvykle vůbec pořídit nedalo.
Lidé tak pracují nebo vyvíjejí jiné aktivity, jež jim mají dostatek peněz přinést. A obvykle se jim nějak daří pokrýt takto získanými penězi přinejmenším ty nejzákladnější potřeby. Jenže jsou pochopitelně i situace, kdy se právě nedaří a kdy tedy nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po nějakém tom způsobu, jak získat aspoň nějaké peníze navíc. Protože příjmy zkrátka v dané chvíli nestačí.
A kde sehnat peníze, když jich má člověk právě málo? Pokud se je nedaří vydělat, pak si je zkrátka někdo takový musí půjčit.
Je to zdánlivě jednoduché řešení, že? Vždyť co by mohlo být na půjčce problémem? Člověk osloví nějakou finanční instituci, která půjčky inzeruje, peníze od ní dostane a je to.
Jenže ono to vůbec tak snadné není. A sice proto, že zmíněné finanční instituce jen tak někomu peníze nesvěří. Musí nejprve vědět, že dostanou poskytnuté peníze zpátky, a žadatel má tedy nejednou nelehký úkol o tom poskytovatele půjček přesvědčit. A ani to se nejednou nepodaří a žadatel tak odchází s prázdnou.
Pokud si není člověk ve finanční tísni jist, zda dokáže požadavkům finanční instituce vyhovět, měla by být jeho volbou nebankovní hypotéka. A sice proto, že u té nejspíše uspěje i ten, kdo má problémy nejen s nedostatkem peněz, ale i s nízkými příjmy, záznamy v registrech dlužníků a podobně. Protože to tady nesehrává zásadní roli. Tady je hlavní to, zda bude mít zájemce o půjčku z čeho splácet a zda může vrácení půjčených peněz zaručit zástavou nemovitosti. A jakmile to člověk zvládne, půjčí mu tu. A to i tehdy, když by s někým takovým nechtěly mít banky vůbec nic společného.