Představovat někomu v České republice PEXESO by se dalo přirovnat k házení hrachu na zeď. Jedna z nejoblíbenějších stolních her nedávno oslavila padesátiny a za tu dobu již získala miliony příznivců napříč několika generacemi. Sám o sobě není ani přesný výraz „stolní hra“, velice často se totiž hrací kartičky rozkládají na zemi na koberci, na dlažbě, na plovoucí podlaze, dokonce i na zahradě na rozložené piknikové dece na trávníku. Značné oblibě se těší i dřevěné pexeso, které je zároveň stylové, v duchu klasických deskových her šachů dámy a domina, a rozhodně trvanlivější, než jeho papíroví souputníci.
Přeborníky jsou vždy děti
Ačkoli se mozek a nervová soustava u dětí neustále vyvíjí a formuje, dospělí obvykle v zápolení se svými ratolestmi končí v poli poražených. Ty jsou pak neustále motivovány k dalším výkonům a hraní je pochopitelně nesmírně baví. Nejde však o to nad někým zvítězit, ale posílit své vlastní myšlenkové schopnosti a paměť a především setrvat s ostatními kamarády nebo rodiči v kontaktu.
Dnešní doba plná stresu a shonu má negativní dopad i na dětskou psychiku a vývoj osobnosti značně narušuje citové i fyzické odloučení. Najít si čas i na zábavu, trávit více času společně, je tím nejkrásnějším darem, který svým dětem můžeme věnovat. Posilujeme tím nejen vzájemnou komunikaci uvnitř rodinného kruhu, ale formuje se tím i postoj dítěte vůči společnosti a ostatním lidem.
Název hry je poněkud kuriózní
Odkud získala tato hra tak kuriózní název a proč se nejmenuje logičtěji, např. „Obrázkové dvojice“? Abychom to pochopili, musíme se vydat proti proudu času ke konci 60. let minulého století, kdy probíhala televizní soutěž v prostředí Libereckých výstavních trhů. Scénáristou byl Jaroslav Dietl a soutěžní klání neslo název „Pekelně se soustřeď“.
Nakladatelství Pressfoto tehdy uvádělo na trh novou společenskou hru dvojic papírových kartiček a název byl odvozen od zkratek počátečních hlásek slov televizního klání PEK-SE-SO, tedy přeneseně PE-XE-SO.